Themes - Neve - en to it translation catalogue (600 entries)

en: %1$s at %2$s
it: %1$s a %2$s

en: %s Builder:
it: Builder %s:

en: %s Comment | %s Comments
it[0]: %s commento
it[1]: %s commenti

en: %s Options
it: Opzioni %s

en: %s Settings
it: Impostazioni %s

en: %s license
it: Licenza di %s

en: %s now comes with a sites library with various designs to pick from. Visit our collection of demos that are constantly being added.
it:  %s ti fornisce un archivio di siti con diversi design da cui prendere ispirazione. Dai uno sguardo alla nostra collezione di demo, che viene aggiornata di continuo.

en: (opens in a new tab)
it: (si apre in una nuova scheda)

en: AI chatbot for your website
it: Chatbot AI per il tuo sito web

en: API connectivity
it: Connettività dell'API

en: API for %s is reachable on your site.
it: L'API per %s è accessibile sul tuo sito.

en: API for %s is reachable.
it: L'API per %s è accessibile.

en: Access a growing library of beautiful, ready-to-use templates for every niche and industry.
it: Accedi a una libreria crescente di template bellissimi e pronti all'uso per ogni nicchia e settore.

en: Access premium Adobe fonts directly in your theme. Add professional typography to any element.
it: Accedi ai font Adobe premium direttamente nel tema. Aggiungi una tipografia professionale a qualsiasi elemento.

en: Active Item Color
it: Attiva il colore dell'elemento

en: Add New Layout
it: Aggiungi nuovo layout

en: Add a customizable scroll-to-top button that appears exactly when needed. Style it to match your brand.
it: Aggiungi un pulsante personalizzabile di scorrimento verso l'alto che appare esattamente quando serve. Adatta il design al tuo brand.

en: Add custom blocks or content using hooks for headers, footers, 404 pages, and more.
it: Aggiungi blocchi o contenuti personalizzati usando gli hook per header, footer, pagine 404 e altro ancora.

en: Add engaging elements, protect content, and create dynamic layouts with our advanced toolkit.
it: Aggiungi elementi accattivanti, proteggi i contenuti e crea layout dinamici con il nostro toolkit avanzato.

en: Add item
it: Aggiungi elemento

en: Add items by clicking the ones below.
it: Aggiungi gli elementi facendo clic su quelli qui sotto.

en: Adjust default color scheme based on the user device preferences. %1$sLearn More%2$s.
it: Regola la combinazione di colori predefinita in base alle preferenze del dispositivo dell'utente. %1$sMaggiori informazioni%2$s.

en: Advanced Blog Features
it: Funzionalità avanzate del blog

en: Advanced Gutenberg blocks designed specifically for Neve. Build faster with pre-styled patterns.
it: Blocchi Gutenberg avanzati progettati appositamente per Neve. Costruisci il sito più velocemente con i pattern di stili predefiniti.

en: Advanced Gutenberg blocks with animations & visibility controls.
it: Blocchi Gutenberg avanzati con animazioni e controlli di visibilità.

en: Advanced Header Features
it: Funzionalità avanzate dell'header

en: Advanced blocks for modern WordPress editing
it: Blocchi avanzati per l'editing moderno di WordPress

en: Advanced layouts, reading time estimates, and social sharing to keep readers engaged longer.
it: Layout avanzati, stime del tempo di lettura e condivisione social per mantenere le persone coinvolte più a lungo.

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutti

en: All items are already selected.
it: Tutti gli elementi sono già selezionati.

en: All layouts are lightweight and load only where needed
it: Tutti i layout sono leggeri e si caricano solo dove necessario.

en: An error occurred. Please reload the page and try again.
it: Si è verificato un errore. Ricarica la pagina e riprova.

en: Appearance
it: Aspetto

en: Appearance %1$s Customize %2$s Footer %3$s
it: Aspetto %1$s Personalizza %2$s Footer %3$s

en: Arbitrary HTML code. It supports also shortcodes.
it: Codice HTML libero, Supporta anche shortcode.

en: Archive
it: Archivio

en: Archive Description
it: Descrizione dell'archivio

en: Archive Title
it: Titolo dell'archivio

en: Archive URL
it: URL dell'archivio

en: Author
it: Autore

en: Author Avatar Size
it: Dimensione dell'avatar autore

en: Author Bio
it: Biografia dell'autore

en: Author Name
it: Nome dell'autore

en: Author URL
it: URL dell'autore

en: Author biography
it: Biografia dell'autore

en: Author meta
it: Meta dell'autore

en: Automatically adjust color scheme
it: Regola automaticamente lo schema colore

en: Avatar Size
it: Dimensione dell‘avatar

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Blend mode
it: Modalità di fusione

en: Block Editor Booster
it: Editor Booster

en: Blog / Archive
it: Blog / Archivio

en: Blog / Archive Container Style
it: Stile contenitore Blog / Archivio

en: Blog Layouts
it: Layout del blog

en: Body
it: Corpo

en: Boost conversion rates up to 15%
it: Aumenta i tassi di conversione fino al 15%

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: Border Width
it: Larghezza del bordo

en: Bottom
it: Basso

en: Boxed layout
it: Layout incorniciato

en: Brand colors & site palette
it: Colori del brand e palette del sito

en: Build Without Code
it: Costruisci senza toccare il codice

en: Build your own header or choose from preset options.
it: Costruisci il tuo header o scegli tra le opzioni preimpostate.

en: Button
it: Pulsante

en: Button Appearance
it: Aspetto del pulsante

en: Button Item
it: Elemento pulsante

en: Button Style
it: Stile del pulsante

en: Button Text
it: Testo del pulsante

en: Button style
it: Stile del pulsante

en: Button text
it: Testo del pulsante

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Can not connect to API
it: Non è possibile connettersi all'API

en: Card Background Color
it: Colore di sfondo della card

en: Card Box Shadow
it: Ombreggiatura del box

en: Cart
it: Carrello

en: Cart Icon
it: Icona del carrello

en: Cart URL
it: URL del carrello

en: Catalog Sidebar
it: Barra laterale del catalogo

en: Category
it: Categoria

en: Category meta
it: Meta della categoria

en: Center
it: Al centro

en: Centered
it: Centrato

en: Change Copyright
it: Cambia copyright

en: Change Footer Color
it: Cambia il colore del footer

en: Change H1 font size
it: Cambia la dimensione del font H1

en: Change Header Color
it: Cambia il colore dell‘header

en: Change Logo
it: Cambia il logo

en: Change Menu
it: Cambia menu

en: Change archive font size
it: Cambia la dimensione del font dell‘archivio

en: Change headings font
it: Cambia il font dei titoli

en: Change main font
it: Cambia il font principale

en: Checkout Style
it: Stile pagamento

en: Checkout URL
it: URL del pagamento

en: Child theme files
it: File del tema child

en: Choose Font family presets for your Headings and Text.
it: Scegli la famiglia di caratteri predefinita per i titoli e il testo.

en: Classic
it: Classico

en: Click on any empty space to add components, or existing components to adjust settings.
it: Fai clic su qualsiasi spazio vuoto per aggiungere componenti, o sui componenti esistenti per regolare le impostazioni.

en: Click the %1$s icon in the top bar or use the keyboard shortcut ( %2$s ) to customise the layout settings for this page
it: Fai clic sull'icona %1$s nella barra superiore o usa la scorciatoia da tastiera (%2$s) per personalizzare le impostazioni di layout per questa pagina

en: Close
it: Chiudi

en: Collapsed
it: Compresso

en: Color
it: Colore

en: Color Dodge
it: Colore scherma

en: Colors & Background
it: Colori e sfondo

en: Columns
it: Colonne

en: Columns Layout
it: Layout delle colonne

en: Comment awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di approvazione.

en: Comments
it: Commenti

en: Comments Navigation
it: Navigazione dei commenti

en: Comments Section
it: Sezione commenti

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Comments meta
it: Meta dei commenti

en: Comments reply title
it: Titolo di risposta ai commenti

en: Comparison table
it: Tabella di comparazione

en: Components
it: Componenti

en: Contact
it: Contatti

en: Contained
it: Contenuta

en: Container
it: Contenitore

en: Container width
it: Larghezza del contenitore

en: Content
it: Contenuto

en: Content & Blog Features
it: Contenuti e funzionalità del blog

en: Content / Sidebar
it: Contenuto/Barra laterale

en: Content Padding
it: Spaziatura interna contenuto

en: Content Restriction
it: Restrizione del contenuto

en: Content Vertical Spacing
it: Spaziatura verticale del contenuto

en: Content Width
it: Larghezza del contenuto

en: Content Width (%)
it: Larghezza del contenuto (%)

en: Content padding
it: Spaziatura interna contenuto

en: Content restriction
it: Restrizione del contenuto

en: Content structure & spacing
it: Struttura e spaziatura dei contenuti

en: Controlled by Neve
it: Controllato da Neve

en: Cover
it: Copertina

en: Cover container
it: Contenitore della copertina

en: Cover height
it: Altezza della copertina

en: Cover overlay color
it: Colore della sovracopertina

en: Cover padding
it: Spaziatura interna della copertina

en: Cover text color
it: Colore del testo di copertina

en: Covers
it: Copertine

en: Create conditional headers, footers, and content blocks. Perfect for custom landing pages and marketing campaigns.
it: Crea header, footer e blocchi di contenuto condizionali. Perfetti per landing page e campagne di marketing personalizzate.

en: Create members-only content areas. Control access by user roles, logged-in status, or custom rules.
it: Crea aree di contenuto riservate ai soci. Controlla l'accesso in base ai ruoli degli utenti, allo stato di login o a regole personalizzate.

en: Create stunning headers, footers, and content sections with our visual drag & drop builder
it: Crea header, footer e sezioni di contenuto di grande effetto con il nostro builder visuale a trascinamento

en: Create unique sidebar layouts for different sections. Show relevant content based on user context.
it: Crea layout di barra laterale unici per le diverse sezioni. Mostra contenuti pertinenti in base al contesto dell'utente.

en: Create unique sticky & transparent headers that adapt to scroll. Perfect for modern, immersive websites.
it: Crea header unici, fissi o trasparenti, che si adattano allo scorrimento. Perfetti per siti web moderni e coinvolgenti.

en: Currency Name
it: Nome valuta

en: Currency Symbol
it: Simbolo valuta

en: Current Page Title
it: Titolo attuale della pagina

en: Current Post Meta
it: Meta dell'articolo attuale

en: Current Single Content
it: Contenuto singolo attuale

en: Current Single Excerpt
it: Riassunto singolo corrente

en: Current Single Title
it: Titolo singolo corrente

en: Current Single URL
it: URL singolo corrente

en: Current User
it: Utente attuale

en: Current Year
it: Anno corrente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Colors
it: Colori personalizzati

en: Custom Layouts
it: Layout personalizzato

en: Custom Layouts helps you create a unique website that stands out
it: I layout personalizzati aiutano a creare un sito web unico che si distingue dal resto.

en: Custom SVG
it: Personalizza SVG

en: Custom Sidebars
it: Barre laterali personalizzate

en: Custom Value
it: Valore personalizzato

en: Custom footer layouts
it: Layout per footer personalizzato

en: Custom layouts
it: Layout personalizzati

en: Custom thank you pages & announcement bars.
it: Pagine di ringraziamento e barre annunci personalizzate.

en: Customize Fonts
it: Personalizza i font

en: Customize the default button styles
it: Personalizza gli stili del pulsante predefinito

en: Customize the default vertical spacing <ctaButton>here</ctaButton>.
it: Personalizza la spaziatura verticale predefinita <ctaButton>qui</ctaButton>.

en: Customize the general design of the form elements across the site.
it: Personalizza il design generale degli elementi del modulo in tutto il sito.

en: Customizer Custom CSS
it: CSS personalizzato del Personalizza

en: Customizer Setting
it: Impostazioni di Personalizza

en: Dark Background
it: Sfondo scuro

en: Dark Mode
it: Modalità scura

en: Dark Palette
it: Palette scura

en: Dark header with centered content
it: Header scuro con contenuto centrato

en: Darken
it: Scurisci

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Date
it: Data

en: Date meta
it: Meta della data

en: Default
it: Predefinito

en: Default Container Style
it: Stile predefinito del contenitore

en: Design Components
it: Componenti di design

en: Design custom shop pages, product layouts, and checkout experiences
it: Progetta pagine di negozio personalizzate, layout di prodotto ed esperienze di checkout

en: Design unique website sections without touching code. Create custom headers, footers, and content areas that match your vision.
it: Progetta sezioni uniche del sito web senza toccare il codice. Crea header, footer e aree di contenuto personalizzate che si adattano alla tua idea.

en: Design your %1$s by dragging, dropping and resizing all the elements in real-time. %2$s.
it: Crea il tuo layout %1$s trascinando, rilasciando e ridimensionando tutti gli elementi in tempo reale. %2$s.

en: Difference
it: Differenza

en: Disable Featured Image
it: Disabilita l'immagine in evidenza

en: Disable Footer
it: Disabilita il footer

en: Disable Header
it: Disabilita l'header

en: Disable Homepage Link
it: Disattiva il link della homepage

en: Disable Title
it: Disabilita il titolo

en: Dismiss
it: Ignora

en: Display
it: Visualizza

en: Display Name
it: Visualizza il nome

en: Display meta before title
it: Visualizza i meta prima del titolo

en: Display rules
it: Regole di visualizzazione

en: Display your company logo here or simply use words to describe your business.
it: Visualizza qui il tuo logo o semplicemente descrivi la tua attività.

en: Divider element
it: Elemento divisorio

en: Documentation
it: Documentazione

en: Don't worry - you can always add or remove pages later
it: Non preoccuparti, puoi sempre aggiungere o rimuovere pagine in un secondo momento.

en: Dots
it: Punti

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: EDD Cart
it: Carrello EDD

en: Easily create custom headers and footers as well as adding your own custom code or content in any of the hooks locations.
it: Puoi creare con facilità footer e header personalizzati così come aggiungere il tuo codice o contenuto personalizzato in ogni posizione degli hook.

en: Easy Digital Downloads Booster
it: Booster Easy Digital Downloads

en: Easy Digital Downloads Cart
it: Carrello Easy Digital Downloads

en: Edit
it: Modifica

en: Elementor Add-ons
it: Add-on Elementor

en: Elements Order
it: Ordine degli elementi

en: Enable Advanced Options
it: Attiva le opzioni avanzate

en: Enable Card Style
it: Abilita lo stile delle card

en: Enable Individual Content Width
it: Consenti la larghezza del contenuto individuale

en: Enable Masonry
it: Attiva Masonry

en: Enable featured post section
it: Abilita la sezione articolo in evidenza

en: Enhance your Easy Digital Downloads store with additional customization settings.
it: Migliora il tuo negozio Easy Digital Downloads con ulteriori impostazioni di personalizzazione.

en: Enhanced course layouts, student dashboards, and learning features for your online education platform.
it: Layout dei corsi, bacheca per gli studenti e funzionalità di apprendimento migliorate per la tua piattaforma di formazione online.

en: Enter your license from %1$s purchase history in order to get plugin updates
it: Inserisci la tua licenza dalla cronologia acquisti di %1$s per ottenere gli aggiornamenti del plugin

en: Estimated reading time
it: Tempo di lettura stimato

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Excerpt Length
it: Lunghezza del riassunto

en: Exclusion
it: Esclusione

en: Exclusive Products
it: Prodotti esclusivi

en: Expand first level of dropdowns when menu is in mobile menu content.
it: Espandi il primo livello di menu a discesa quando il menu è nel contenuto del menu mobile.

en: Extend Neve's powerful features to custom post types. Create unique layouts for portfolios, testimonials, and more.
it: Estendi le potenti funzionalità di Neve ai tipi di post personalizzati. Crea layout unici per portfolio, testimonial e altro ancora.

en: Extend your WooCommerce with powerful features available in Neve Pro Business and Agency plans.
it: Estendi il tuo WooCommerce con le potenti funzionalità disponibili nei piani Neve Pro Business e Agency.

en: Extend your blog/archive capabilities with more powerful customization options.
it: Estendi le funzionalità del tuo blog/archivio con opzioni di personalizzazione più potenti.

en: Extend your footer capabilities with more powerful customization options.
it: Estendi le funzionalità del footer con opzioni di personalizzazione più potenti.

en: Extend your header capabilities with more powerful customization options.
it: Estendi le funzionalità dell'header con opzioni di personalizzazione più potenti.

en: Extend your header with more components and settings, build sticky/transparent headers or display them conditionally.
it: Estendi il tuo header con più componenti e impostazioni, costruisci header in evidenza/trasparenti o visualizzali in modo condizionale.

en: Extend your single post capabilities with more powerful customization options.
it: Estendi le funzionalità dei singoli articoli con opzioni di personalizzazione più potenti.

en: Extra Color 1
it: Colore extra 1

en: Extra Color 2
it: Colore extra 2

en: Fallback Font
it: Font di riserva

en: Featured Post
it: Articolo in evidenza

en: Field Background Color
it: Colore di sfondo del campo

en: Field Padding
it: Spaziatura interna del campo

en: Filter
it: Filtro

en: Float Above Header
it: Posiziona sopra l'header

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: Font presets
it: Font predefiniti

en: Footer Bottom
it: Footer in basso

en: Footer Four
it: Footer quattro

en: Footer Main
it: Footer principale

en: Footer Menu
it: Menu del footer

en: Footer One
it: Footer uno

en: Footer Options
it: Opzioni del footer

en: Footer Three
it: Footer tre

en: Footer Top
it: Footer in alto

en: Footer Two
it: Footer due

en: For special characters make sure to use Unicode. For example > can be displayed using \003E.
it: Usa Unicode per i caratteri speciali. Per esempio > può essere visualizzato usando \003E.

en: Form Fields
it: Campi del modulo

en: Form Labels
it: Etichette del modulo

en: Four columns with team members
it: Quattro colonne con i componenti del team

en: Free
it: Gratuito

en: From 3.3.0 we decided to remove the copyright component from the free version. You can continue using it if you rollback to 3.2.x or you can upgrade to pro, using a one time 50%% discount: %s
it: Dalla versione 3.3.0 abbiamo deciso di rimuovere la componente copyright dalla versione gratuita. Puoi continuare a usarlo se torni indietro alla versione 3.2.x oppure puoi eseguire l'upgrade alla versione premium, utilizzando lo sconto una tantum del 50%%: %s

en: Front Page
it: Homepage

en: Full Canvas
it: Dimensione intera

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Full header settings control with sticky/transparent header, page-specific settings & mobile layouts.
it: Controllo completo delle impostazioni di header con header fisso/trasparente, impostazioni specifiche di pagina e layout per dispositivi mobili.

en: Full width
it: Larghezza piena

en: Gallery grid with buttons
it: Griglia della galleria con pulsanti

en: Gallery with title and button
it: Galleria con titolo e pulsante

en: General
it: Generale

en: Get Neve Pro
it: Ottieni Neve Pro

en: Get fast and reliable assistance directly from our expert team.
it: Ottieni un'assistenza rapida e affidabile direttamente dal nostro team di esperti.

en: Get started here
it: Inizia da qui

en: Get the PRO version!
it: Passa alla versione PRO!

en: Global
it: Globale

en: Global Colors
it: Colori globali

en: Global Header Settings
it: Impostazioni globali dell'header

en: Green
it: Verde

en: Grid
it: Griglia

en: Grid spacing
it: Spaziatura della griglia

en: Header Bottom
it: Header in basso

en: Header Layout
it: Layout dell‘header

en: Header Main
it: Header principale

en: Header Options
it: Opzioni dell'header

en: Header Presets
it: Preset dell'header

en: Header Top
it: Header in alto

en: Headings
it: Intestazioni

en: Height
it: Altezza

en: Hey, we've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported. Make sure your site is fast and secure, by %1$s. Neve's minimal requirement is PHP%2$s.
it: Hey, abbiamo notato che stai usando una versione obsoleta di PHP, che non è più supportata. Assicurati che il tuo sito sia veloce e sicuro, %1$s. Il requisito minimo di Neve è PHP %2$s.

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Hooks
it: Nascondi hook

en: Hide featured image
it: Nascondi l‘immagine in evidenza

en: Hide on mobile
it: Nascondi su dispositivo mobile

en: Home URL
it: URL della home

en: Hover Color
it: Colore al passaggio del mouse (hover)

en: Hover Skin Mode
it: Modalità colore in hover (al passaggio del mouse)

en: How the color system works
it: Come funziona il sistema dei colori

en: Hue
it: Tonalità

en: I want to build this website from scratch
it: Voglio costruire questo sito web da zero

en: Icon
it: Icona

en: Icon Size
it: Dimensione icona

en: Image Aspect Ratio
it: Rapporto d'aspetto dell'immagine

en: Image style
it: Stile dell'immagine

en: Import ready-made websites with a single click
it: Importazione di siti web già pronti con un solo clic

en: In order to be able to import any starter sites for %1$s you would need to have the %2$s plugin active.
it: Per poter importare qualsiasi modello di sito per %1$s devi attivare il plugin %2$s.

en: In order to be able to import any starter sites for %1$s you would need to have the %2$s plugin updated to the latest version.
it: Per poter importare qualsiasi modello di sito per %1$s, il plugin %2$s deve essere aggiornato all'ultima versione.

en: Inherit
it: Eredita

en: Inner Pages
it: Pagine interne

en: Input Text
it: Testo di input

en: Invalid security token.
it: Token di sicurezza non valido.

en: Inverted
it: Invertito

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Sembra che non riusciamo a trovare quello che stavi cercando. Una ricerca nel sito potrebbe aiutarti.

en: Items Color
it: Colore dell'elemento

en: Items Hover Color
it: Colore dell'hover dell'elemento

en: Items Min Height (px)
it: Altezza minima degli elementi (px)

en: Items Spacing (px)
it: Spaziatura tra gli elementi (px)

en: Justify
it: Giustificato

en: Keep these helpful pages
it: Mantieni queste pagine utili

en: Label
it: Etichetta

en: Last Menu Item
it: Ultimo elemento del menu

en: Latest Post
it: Articoli recenti

en: Layout Options
it: Opzioni di layout

en: Learn More
it: Approfondisci

en: Learn more
it: Scopri di più

en: Learn more about fallback fonts
it: Maggiori informazioni sui font di riserva

en: Leave blank for no label ...
it: Lascia vuoto per escludere l'etichetta...

en: Left
it: Sinistra

en: Left Sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Legacy Skin
it: Variante colore ereditata

en: Leverage the true flexibility of Elementor with powerful addons and templates that you can import with just one click.
it: Sfrutta la reale flessibilità di Elementor con i potenti add-on e template che puoi importare con un solo clic.

en: Light Background
it: Sfondo chiaro

en: Light Palette
it: Palette chiara

en: Light header with left-aligned content
it: Header chiaro con contenuto allineato a sinistra

en: Lighten
it: Schiarisci

en: Lightning-fast caching made simple
it: Caching velocissimo reso semplice

en: List
it: Elenco

en: Location
it: Luogo

en: Logo & Site Identity
it: Logo e Identità del sito

en: Logo max width
it: Larghezza massima del logo

en: Luminosity
it: Luminosità

en: Margin
it: Margine

en: Menu Icon
it: Icona del menu

en: Menu label
it: Etichetta del menu

en: Meta Order
it: Ordine dei meta

en: Meta Separator
it: Separatore meta

en: Middle
it: In mezzo

en: Migrate Builders Data
it: Migra i dati dei builder

en: Migrating builder data
it: Migrazione dei dati del builder

en: Minimal
it: Minimale

en: Mobile
it: Dispositivi mobili

en: Mobile Menu Options
it: Opzioni menu mobile

en: Mobile Sidebar
it: Barra laterale mobile

en: Mobile menu content
it: Testo del menu mobile

en: More components
it: Altri componenti

en: Multilingual Support
it: Supporto multilingue

en: Multiple layouts, reading time estimates, social sharing & related posts.
it: Layout multipli, stima del tempo di lettura, condivisione sui social e articoli correlati.

en: Multiply
it: Moltiplica

en: Navigation & branding setup
it: Configurazione navigazione e branding

en: Navigation Menu
it: Menu di navigazione

en: Need more details? Please check our full documentation for detailed information on how to use %s.
it: Vuoi maggiori dettagli? Vai alla nostra documentazione completa per sapere tutto su come utilizzare %s.

en: Neve Logo
it: Logo Neve

en: Neve PRO Features
it: Funzionalità Neve PRO

en: Neve Pro Features
it: Funzionalità Neve Pro

en: Neve Theme
it: Tema Neve

en: Neve Theme controls base style settings of Easy Digital Downloads. Additional settings from other extensions might appear below.
it: Il tema Neve controlla le impostazioni dello stile di base di Easy Digital Downloads. Di seguito potrai visualizzare eventuali impostazioni aggiuntive di altre estensioni.

en: Neve is a next-generation, ultra-fast WordPress theme designed for top performance, SEO, and Core Web Vitals. Its lightweight codebase and small size ensure minimal overhead and lightning-fast load times. Fully compatible with the block editor, popular page builders (Elementor, Bricks, Oxygen etc), and WooCommerce, it’s perfect for blogs, small businesses, agencies, portfolios, and online stores. With responsive design, multilingual translations, and easy customization options, Neve empowers you to create a future-proof, high-ranking online presence. Discover everything Neve has to offer and explore our powerful premium version at https://themeisle.com/themes/neve/.
it: Neve è un tema WordPress di nuova generazione e ultraveloce, progettato per garantire prestazioni ottimali, SEO e Core Web Vitals. La sua codebase leggera e le dimensioni ridotte garantiscono un overhead minimo e tempi di caricamento velocissimi. È compatibile al 100% con l'editor a blocchi, con i più diffusi page builder (Elementor, Bricks, Oxygen ecc.) e WooCommerce. È perfetto per blog, piccole imprese, agenzie, portfolio e negozi online. Grazie al design responsive, alle traduzioni multilingue e alle facili opzioni di personalizzazione, Neve consente di creare una presenza online innovativa e di spicco. Scopri tutto ciò che Neve ha da offrire ed esplora la nostra potente versione premium su https://themeisle.com/themes/neve/

en: New plugin update for %1$s! Please update to %2$s.
it: Nuovo aggiornamento del plugin %1$s! Aggiorna a %2$s.

en: New theme update for %1$s! Please update to %2$s.
it: Nuovo aggiornamento del tema %1$s! Aggiorna a %2$s.

en: Next
it: Successivo

en: No Sidebar
it: Nessuna barra laterale

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Note: It seems that the shop page has an individual sidebar layout already set. To be able to control the layout from here, %s your page and set the sidebar to "Inherit".
it: Nota: sembra che la pagina del negozio abbia un layout a una sola barra laterale già impostato. Per controllare il layout da lì, %s la tua pagina e imposta la barra laterale su "Eredita".

en: Number of Columns
it: Numero di colonne

en: Oops! It looks like you&#8217;re offline.
it: Oops! Sembra che tu sia offline.

en: Oops! Something went wrong.
it: Oops! Qualche cosa è andato storto!

en: Open Behaviour
it: Comportamento all'apertura

en: Open Submenu
it: Apri sottomenu

en: Optimize core vitals, enable lazy loading, and minify resources for lightning-fast load times.
it: Ottimizza le funzionalità Core Vitals, abilita il lazy loading e minifica le risorse per tempi di caricamento velocissimi.

en: Optimized Performance
it: Prestazioni ottimizzate

en: Original
it: Originale

en: Out of stock
it: Esaurito

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Overlay color
it: Colore di sovrapposizione

en: Overlay opacity
it: Opacità di sovrapposizione

en: Padding
it: Spaziatura interna

en: Page
it: Pagina

en: Page Builder Features
it: Funzionalità del builder di pagine

en: Page Builder Full Width (Neve)
it: Page Builder a LarghezzaPiena (Neve)

en: Page Elements
it: Elementi di pagina

en: Page Layout
it: Layout della pagina

en: Page Settings are now accessible from the top bar
it: Le impostazioni di pagina sono accessibili dalla barra superiore

en: Page Title
it: Titolo della pagina

en: Pages:
it: Pagine:

en: Palette Switch
it: Cambia la palette

en: Payment icons
it: Icone di pagamento

en: Payments & social icons
it: Icone di pagamento e social

en: Performance
it: Prestazioni

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Please update %s to the latest version and then refresh this page to have access to the options.
it: Aggiorna %s all'ultima versione e poi ricarica questa pagina per avere accesso alle opzioni.

en: Post Cards Layout
it: Layout delle card articolo

en: Post Content Order
it: Ordine del contenuto dell’articolo

en: Post Meta Order
it: Ordine dei meta dell'articolo

en: Post display & formatting
it: Visualizzazione e formattazione dei post

en: Post excerpt
it: Riassunto dell'articolo

en: Post meta
it: Meta dell'articolo

en: Post meta separator
it: Separatore dei meta dell'articolo

en: Post navigation
it: Navigazione articolo

en: Post title
it: Titolo dell'articolo

en: Post types enhancements
it: Miglioramenti ai tipi di post

en: Posts by %s
it: Articoli di %s

en: Posts per Page
it: Articoli per pagina

en: Previous
it: Precedente

en: Primary
it: Principale

en: Primary Accent
it: Tono primario

en: Primary Button
it: Pulsante principale

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: Priority Support
it: Supporto prioritario

en: Product Experience
it: Esperienza di prodotto

en: Product Price
it: Prezzo del prodotto

en: Product Title
it: Titolo del prodotto

en: Product comparison, advance product review & variation swatches.
it: Confronto tra i prodotti, recensione anticipata dei prodotti ed esempi di variazioni.

en: Professional Features
it: Funzionalità professionali

en: Pull from Left
it: Tirare da sinistra

en: Pull from Right
it: Tirare da destra

en: Quick view
it: Visualizzazione rapida

en: Quick view popup, features video & wishlist functionality.
it: Popup di visualizzazione rapida, funzionalità video e wishlist.

en: RSS feeds aggregator and content curator
it: Aggregatore di feed RSS e curatore di contenuti

en: Read More
it: Leggi tutto

en: Read full documentation
it: Leggi la documentazione completa

en: Ready to publish your first post? %s.
it: Pronto per pubblicare il tuo primo articolo? %s.

en: Rebrand Neve as your own. Change theme name, author, and links to match your agency identity.
it: Personalizza il branding di Neve e adattalo al tuo. Modifica il nome del tema, l'autore e i link per adattarli all'identità della tua agenzia.

en: Recommended size: 200x50px
it: Dimensione consigliata: 200x50px

en: Related post
it: Articolo correlato

en: Reload
it: Ricarica

en: Remove Neve branding and rebrand it as your own for client websites.
it: Rimuovi il branding di Neve e aggiungi il tuo per i siti web dei clienti.

en: Removing old data
it: Rimozione dei vecchi dati

en: Replace this widget content by going to %s and add widgets into this widget area.
it: Sostituisci il contenuto di questo widget andando in %s e aggiungendo i widget nell'area dei widget.

en: Reply
it: Rispondi

en: Restrict content access by user, role, or password—ideal for membership sites.
it: Limita l'accesso ai contenuti per utente, ruolo o password, ideale per i siti di membership.

en: Right
it: Destra

en: Right Sidebar
it: Barra laterale destra

en: Roll Back
it: Torna indietro

en: Rolling back builder
it: Torna al builder precedente

en: Row Background
it: Sfondo a righe

en: Row height
it: Altezza di riga

en: Sales Features
it: Funzionalità di vendita

en: Saturation
it: Saturazione

en: Screen
it: Schermata

en: Scroll To Top
it: Torna su

en: Scroll to Top module
it: Modulo per Torna su

en: Seamlessly integrate with WPML, Weglot, and Polylang for enhanced multilingual capabilities.
it: Integrazione perfetta con WPML, Weglot e Polylang per migliorare le funzionalità multilingue.

en: Search
it: Cerca

en: Search Components
it: Componente per la ricerca

en: Search Field
it: Campo di ricerca

en: Search Form
it: Modulo di ricerca

en: Search Icon
it: Icona di Cerca

en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca per: %s

en: Search for...
it: Ricerca per ...

en: Search products&hellip;
it: Cerca i prodotti&hellip;

en: Secondary
it: Secondario

en: Secondary Accent
it: Tono secondario

en: Secondary Button
it: Pulsante secondario

en: Secondary Menu
it: Menu secondario

en: Section Content
it: Contenuto della sezione

en: Section padding
it: Spaziatura interna della sezione

en: Section title
it: Titolo della sezione

en: See All Features
it: Vedi tutte le funzionalità

en: Select Menu
it: Seleziona il menu

en: Select icon
it: Seleziona icona

en: Separator
it: Separatore

en: Set Colors
it: Imposta i colori

en: Settings
it: Impostazioni

en: Sharing icons
it: Icone di condivisione

en: Shop / Archive
it: Negozio / Archivio

en: Shop / Archive Container Style
it: Stile del contenitore Negozio / Archivio

en: Shop Sidebar
it: Barra laterale del negozio

en: Shopping Enhancement
it: Miglioramento dello shopping

en: Show
it: Mostra

en: Show Author Avatar
it: Mostra l‘avatar dell‘autore

en: Show Hooks
it: Mostra hook

en: Show Last Updated Date
it: Mostra la data dell'ultimo aggiornamento

en: Show Mobile Menu
it: Mostra il menu mobile

en: Show Site Tagline
it: Mostra il motto del sito

en: Show Site Title
it: Mostra il titolo del sito

en: Show different layouts based on user roles, devices, or content types
it: Mostrare layout diversi in base ai ruoli degli utenti, ai dispositivi o ai tipi di contenuto.

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Sidebar Layout
it: Layout della barra laterale

en: Sidebar Width
it: Larghezza della barra laterale

en: Simple ecommerce solution with Stripe integration
it: Soluzione e-commerce semplice con integrazione Stripe

en: Single
it: Singolo

en: Single Post
it: Articolo singolo

en: Single Post Container Style
it: Stile del contenitore del singolo articolo

en: Single Product
it: Singolo prodotto

en: Single Product Container Style
it: Stile del contenitore del singolo prodotto

en: Site Background
it: Sfondo del sito

en: Site Tagline
it: Motto del sito

en: Site Title
it: Titolo del sito

en: Sitewide Content Width (%)
it: Larghezza del contenuto del sito

en: Sitewide Sidebar Layout
it: Layout della barra laterale del sito

en: Skip to content
it: Vai al contenuto

en: Slide Down
it: Scorrere verso il basso

en: Slide from Left
it: Scorri da sinistra

en: Slide from Right
it: Scorrere da destra

en: Smart Display Rules
it: Regole di visualizzazione intelligenti

en: Smart image optimization and CDN
it: Ottimizzazione intelligente delle immagini e CDN

en: Social Icons
it: Icone per i social network

en: Social icons, payment icons, divider, footer copyright editor and 15+ header components.
it: Icone social, icone di pagamento, divisori, editor di copyright nel footer e più di 15 componenti per header.

en: Some manual adjustments may be required.
it: Potrebbero essere necessarie delle modifiche manuali.

en: Something went wrong. Please reload the page and try again.
it: Qualcosa è andato storto. Ricarica la pagina e riprova.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Non c’è nessuna corrispondenza con i termini di ricerca che hai indicato. Riprova con termini diversi.

en: Spaced
it: Spaziato

en: Spacing between elements
it: Spaziatura tra gli elementi

en: Start with a clean slate
it: Inizia da zero

en: Starter Sites
it: Modelli di sito

en: Status
it: Stato

en: Stepped
it: Passo dopo passo

en: Sticky Post
it: Articolo in evidenza

en: Sticky header
it: Header fisso

en: Store Features
it: Funzionalità negozio

en: Style
it: Stile

en: Submit Form Section
it: Sezione per l‘invio del modulo

en: Switch Skin
it: Cambia la variante colore

en: Switching skin
it: Cambio della variante colore in corso

en: Tags
it: Tag

en: Take Your Site to the Next Level
it: Porta il tuo sito a un livello superiore

en: Testimonial columns
it: Colonne dei testimonial

en: Text
it: Testo

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text Dark Background
it: Testo con fondo scuro

en: Text and Border
it: Testo e bordo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Thanks for downloading %s
it: Grazie per aver scaricato %s

en: The Neve theme free version doesn't support copyright edits. Pro unlocks this and more—%1$sexplore%2$s it when you're ready!
it: La versione gratuita del tema Neve non supporta le modifiche al copyright. La versione Pro sblocca questo e altro -%1$sdai un'occhiata quando vuoi%2$s!

en: The base palette is used for light mode. %1$sEdit color palettes%2$s.
it: La palette di base è usata per la modalità chiara. %1$sModifica le palette di colori%2$s.

en: The following magic tags are available for this field: {title} and {comments_number}. Leave this field empty for default behavior.
it: Per questo campo sono disponibili i seguenti tag magici: {title} e {comments_number}. Lascia il campo vuoto per il comportamento predefinito.

en: Theme
it: Tema

[ctx: Theme starter content]
en: About
it: Chi siamo

[ctx: Theme starter content]
en: Contact
it: Contatti

[ctx: Theme starter content]
en: Portofolio
it: Portfolio

[ctx: Theme starter content]
en: Project Details
it: Dettagli della sezione Progetto

en: Three columns with images and text
it: Tre colonne con immagini e testo

en: Three columns with images, content and buttons
it: Tre colonne con immagini, contenuto e pulsanti

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Title
it: Titolo

en: Title & Meta
it: Titolo e meta

en: Title Alignment
it: Allineamento del titolo

en: Title Position
it: Posizione del titolo

en: Toggle
it: Attiva/disattiva

en: Top
it: Alto

en: Total
it: Totale

en: Total + Currency Symbol
it: Totale + simbolo valuta

en: Transform your store with quick-view popups, wishlist features, and optimized checkout flow. Boost sales instantly.
it: Trasforma il tuo negozio con popup a visualizzazione rapida, funzionalità di wishlist e flusso di pagamento ottimizzato. Aumenta le vendite all'istante.

en: Transparent header
it: Header trasparente

en: Two columns with centered content
it: Due colonne con contenuto centrato

en: Two columns with image and text
it: Due colonne con immagine e testo

en: Two columns with text
it: Due colonne con testo

en: Type
it: Tipo

en: Typekit Fonts
it: Font Typekit

en: Typography
it: Tipografia

en: Typography & text styles
it: Tipografia

en: Unlock %s with the Pro version.
it: Sblocca %s con la versione Pro.

en: Unlock Full Potential
it: Sblocca tutto il potenziale

en: Update Now
it: Aggiorna ora

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upgrade to Neve Pro and unlock all components, including Wish List, Breadcrumbs, Custom Layouts and many more.
it: Passa a Neve Pro e sblocca tutti i componenti, inclusa la lista dei desideri, i Breadcrumb, i layout personalizzati e molto altro.

en: Upgrade to Neve Pro to create a Custom Layout.
it: Passa a Neve Pro per creare un layout personalizzato.

en: Upgrade to the Pro version and get instant access to all Premium Starter Sites — including Expert Sites — and much more.
it: Esegui l’upgrade alla versione Premium e ottieni l’accesso istantaneo a tutti i siti Premium Starter, inclusi i siti Expert, e molto altro ancora.

en: Upgrade to unlock
it: Fai l'upgrade per sbloccare

en: Upload Logo
it: Carica il tuo logo

en: Use last updated date instead of the published one
it: Usa la data di ultimo aggiornamento invece di quella di pubblicazione

en: Use one logo for both modes
it: Usa un logo per entrambe le modalità

en: User Email
it: Email utente

en: User Nice Name
it: Nome utente

en: Variations swatches
it: Esempi di variazioni

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: View Tutorial
it: Vedi tutorial

en: View features comparison
it: Vedi il confronto delle funzionalità

en: Want to roll back to the old builder?
it: Vuoi tornare al vecchio builder?

en: We recommend that both %1$s and %2$s are updated to the latest version to ensure optimal intercompatibility.
it: Ti raccomandiamo di aggiornare sia %1$s che %2$s all'ultima versione per garantire la massima intercompatibilità.

en: We want to make sure you have the best experience using %1$s, and that is why we have gathered all the necessary information here for you. We hope you will enjoy using %1$s as much as we enjoy creating great products.
it: Vogliamo essere sicuri che tu abbia l’esperienza migliore usando %1$s e questo è il motivo per cui abbiamo raccolto qui tutte le informazioni necessarie. Speriamo che tu ti diverta a usare %1$s, come noi amiamo creare grandi prodotti.

en: We've added some starter pages to help you get going quickly.
it: Abbiamo aggiunto alcune pagine iniziali per aiutarti a partire velocemente.

en: We've created a new Header/Footer Builder experience! You can always roll back to the old builder from right here.
it: Abbiamo creato una nuova esperienza di builder per header e footer! Puoi sempre tornare al vecchio builder da qui.

en: Website Essentials
it: Fondamenti del sito web

en: Welcome to the %1$s builder! Click the %2$s button to add a new component or follow the Quick Links.
it: Benvenuto sul builder %1$s! Fai clic sul pulsante %2$s per aggiungere un nuovo componente o segui i Collegamenti Veloci (Quick Links).

en: Welcome to your new site!
it: Ti diamo il benvenuto sul tuo nuovo sito!

en: White Label
it: Etichetta bianca

en: White Label module
it: Modulo per l'etichetta bianca

en: Widget areas & layout
it: Aree e layout dei widget

en: Wishlist
it: Lista dei desideri

en: With %s, you can choose from multiple unique demos, specially designed for you, that can be installed with a single click. You just need to choose your favorite, and we will take care of everything else.
it: Con %s puoi scegliere fra molteplici demo uniche, disegnate proprio per te, che possono essere installate con un clic. Puoi scegliere quello che preferisci e noi ci prenderemo cura di tutto il resto.

en: WooCommerce Ready
it: Pronto per WooCommerce

en: Yes
it: Sì

en: You appear to be running the Neve theme from source code. Please finish installation by running %s.
it: Sembra che tu stia usando il tema Neve dal codice sorgente. Termina l'installazione eseguendo %s.

en: You are customizing the %s Header
it: Stai personalizzando l'header %s

en: You do not have permission to perform this action.
it: Non hai i permessi per eseguire questa azione.

en: You must save the current customizer values before running the migration.
it: È necessario salvare i valori attuali del Personalizza prima di eseguire la migrazione.

en: by
it: di

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: %1$s commento su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s commenti su &ldquo;%2$s&rdquo;

en: edit
it: modifica

en: next
it: successivo

en: or
it: o

en: previous
it: precedente

en: update
it: aggiorna

en: upgrading PHP to the latest version
it: aggiornando PHP all'ultima versione
