Themes - Neve - en to nl translation catalogue (589 entries)

note: Description of the theme
en: Neve is a next-generation, ultra-fast WordPress theme designed for top performance, SEO, and Core Web Vitals. Its lightweight codebase and small size ensure minimal overhead and lightning-fast load times. Fully compatible with the block editor, popular page builders (Elementor, Bricks, Oxygen etc), and WooCommerce, it’s perfect for blogs, small businesses, agencies, portfolios, and online stores. With responsive design, multilingual translations, and easy customization options, Neve empowers you to create a future-proof, high-ranking online presence. Discover everything Neve has to offer and explore our powerful premium version at https://themeisle.com/themes/neve/.
nl: Neve is een supersnel WordPress thema van de volgende generatie, ontworpen voor topprestaties, SEO en Core Web Vitals. De lichtgewicht codebase en de kleine Grootte zorgen voor minimale overhead en bliksemsnelle laadtijden. Volledig compatibel met de blok-editor, populaire paginabouwers (Elementor, Bricks, Oxygen enz.) en WooCommerce, is het perfect voor blogs, kleine bedrijven, bureaus, portfolio's en online winkels. Met een responsive ontwerp, meertalige vertalingen en eenvoudige customizer opties, stelt Neve je in staat om een toekomstbestendige, hoogstaande online aanwezigheid te creëren. Ontdek alles wat Neve te bieden heeft en ontdek onze krachtige premium versie op https://themeisle.com/themes/neve/.

note: translators: %1$s - HTML tag, %2$s - discount, %3$s - HTML tag, %4$s - product name.
en: Get %1$sup to %2$s off%3$s when you upgrade your %4$s plan or renew early.
nl: Krijg %1$stot %2$s korting%3$s wanneer je je %4$s abonnement opwaardeert of vroegtijdig verlengt.

note: translators: %1$s - HTML tag, %2$s - discount, %3$s - HTML tag, %4$s - product name.
en: Our biggest sale of the year: %1$sup to %2$s OFF%3$s on %4$s. Don't miss this limited-time offer.
nl: Onze grootste uitverkoop van het jaar: %1$stot %2$s KORTING%3$s op %4$s. Mis deze tijdelijke aanbieding niet.

en: Dynamic copyright
nl: Dynamisch auteursrecht

en: Image Size
nl: Grootte van de afbeelding

en: Explore a vast library of pre-designed sites within Neve. Visit our constantly growing collection of demos to find the perfect starting point for your project.
nl: Verken een enorme bibliotheek met vooraf ontworpen sites binnen Inspiro. Bezoek onze voortdurend groeiende collectie demo's om het perfecte startpunt voor je project te vinden.

en: Let's Get Started with Starter Templates
nl: Laten we beginnen met starttemplates

en: Open Behavior
nl: Open gedrag

en: Wave
nl: Golf

note: translators: %1$s: opening anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: Personalize your site's footer text! Many users choose to keep our small "Powered by Neve" credit — thank you! %1$sUpgrade to Pro%2$s for dynamic tags, HTML formatting, and advanced styling controls.
nl: Personaliseer de footer van je site! Veel gebruikers kiezen ervoor om onze kleine "Aangedreven door Neve" credit te houden - Bedankt! %1$sUpgrade naar Pro%2$s voor dynamische tags, HTML opmaak en geavanceerde stylingfuncties.

en: Custom footer layouts
nl: Aangepaste footer lay-outs

en: View features comparison
nl: Functievergelijking bekijken

en: More components
nl: Meer onderdelen

en: Display rules
nl: Weergave regels

en: Transparent header
nl: Transparante header

en: Extend your header capabilities with more powerful customization options.
nl: Breid je header mogelijkheden uit met krachtigere customizer opties.

en: Custom layouts
nl: Aangepaste lay-outs

en: Payments & social icons
nl: Betalingen & sociale iconen

en: Divider element
nl: Scheidingsteken

en: Extend your footer capabilities with more powerful customization options.
nl: Breid de mogelijkheden van je footer uit met krachtigere customizer opties.

en: Neve Pro Features
nl: Neve Pro functies

en: Comparison table
nl: Tabel met vergelijkingen

en: Variations swatches
nl: Variaties swatches

en: Wishlist
nl: Verlanglijst

en: Quick view
nl: Snelle weergave

en: Extend your WooCommerce with powerful features available in Neve Pro Business and Agency plans.
nl: Breid je WooCommerce uit met krachtige functies beschikbaar in de Neve Pro Business and Agency abonnementen.

en: Estimated reading time
nl: Geschatte leestijd

en: Author biography
nl: Biografie van de auteur

en: Sharing icons
nl: Iconen delen

en: Related post
nl: Gerelateerd bericht

en: Extend your single post capabilities with more powerful customization options.
nl: Breid je enkel bericht mogelijkheden uit met krachtigere customizer opties.

en: Unlock Full Potential
nl: Ontgrendel je volledige potentieel

en: Grid spacing
nl: Rasterafstand

en: Content padding
nl: Inhoud padding

en: Image style
nl: Afbeelding stijl

en: Upgrade to unlock
nl: Upgrade om te ontgrendelen

en: Extend your blog/archive capabilities with more powerful customization options.
nl: Breid je blog/archief mogelijkheden uit met krachtigere customizer opties.

en: Post meta separator
nl: Bericht meta scheidingsteken

en: Inner Pages
nl: Binnenpagina's

en: Card Box Shadow
nl: Schaduw in kaarten vak

en: Card Background Color
nl: Achtergrondkleur kaart

en: Enable Card Style
nl: Kaartstijl inschakelen

en: Content Padding
nl: Inhoud padding

en: Post Meta Order
nl: Bericht met bestelling

en: Author Avatar Size
nl: Grootte avatar auteur

en: Show Last Updated Date
nl: Laat de laatst geupdate datum zien

en: Meta Separator
nl: Meta scheidingsteken

en: Image Aspect Ratio
nl: Afbeelding hoogte-breedteverhouding

en: Original
nl: Origineel

en: Posts per Page
nl: Berichten per pagina

en: Post Cards Layout
nl: Lay-out briefkaarten

en: Design
nl: Ontwerp

en: Cover overlay color
nl: Kleur omslagafbeelding

en: You do not have permission to perform this action.
nl: Je hebt geen toestemming om deze actie uit te voeren.

en: Invalid security token.
nl: Ongeldig token voor beveiliging.

en: Don't worry - you can always add or remove pages later
nl: Maak je geen zorgen - Je kunt later altijd pagina's toevoegen of verwijderen

en: Start with a clean slate
nl: Begin met een schone lei

en: Keep these helpful pages
nl: Bewaar deze nuttige pagina's

en: We've added some starter pages to help you get going quickly.
nl: We hebben een aantal voorpagina's toegevoegd om je snel op weg te helpen.

en: Welcome to your new site!
nl: Welkom op je nieuwe site!

en: Neve Theme
nl: Neve thema

note: translators: %s: the name of the theme (Neve Theme).
en: Thanks for downloading %s
nl: Bedankt voor het downloaden %s

en: I want to build this website from scratch
nl: Ik wil deze site vanaf nul opbouwen

en: Green
nl: Groen

note: translators: name of the color pallet.
en: East Bay
nl: East bay

en: Upgrade to Neve Pro to create a Custom Layout.
nl: Upgrade naar Neve Pro om een aangepaste lay-out te maken.

en: Location
nl: Locatie

en: See All Features
nl: Bekijk alle functies

en: All layouts are lightweight and load only where needed
nl: Alle lay-outs zijn licht van gewicht en worden alleen geladen waar nodig

en: Optimized Performance
nl: Geoptimaliseerde prestaties

en: Design custom shop pages, product layouts, and checkout experiences
nl: Ontwerp aangepaste winkelpagina's, product lay-outs en afrekenervaringen

en: WooCommerce Ready
nl: Klaar voor WooCommerce

en: Show different layouts based on user roles, devices, or content types
nl: Verschillende lay-outs tonen op basis van gebruikersrollen, apparaten of inhoud types

en: Smart Display Rules
nl: Slimme weergaveregels

en: Create stunning headers, footers, and content sections with our visual drag & drop builder
nl: Maak verbluffende headers, footers en secties voor inhoud met onze visuele drag & drop bouwer

en: Build Without Code
nl: Bouwen zonder code

en: Custom Layouts helps you create a unique website that stands out
nl: Aangepast Lay-outs helpt je een unieke site te maken die opvalt

en: Take Your Site to the Next Level
nl: Til je site naar een hoger niveau

en: Neve Logo
nl: Neve logo

en: Design unique website sections without touching code. Create custom headers, footers, and content areas that match your vision.
nl: Ontwerp unieke secties voor je site zonder code aan te raken. Maak aangepaste headers, footers en gebieden met inhoud die passen bij je visie.

en: View Tutorial
nl: Bekijk tutorial

en: Add New Layout
nl: Nieuwe lay-out toevoegen

en: AI chatbot for your website
nl: AI chatbot voor je site

en: RSS feeds aggregator and content curator
nl: RSS feeds aggregator en inhoud curator

en: Lightning-fast caching made simple
nl: Bliksemsnelle caching eenvoudig gemaakt

en: Smart image optimization and CDN
nl: Slimme afbeelding optimalisatie en cdn

en: Simple ecommerce solution with Stripe integration
nl: Eenvoudige e-commerce oplossing met Stripe integratie

en: Import ready-made websites with a single click
nl: Importeer kant-en-klare sites met één klik

en: Advanced blocks for modern WordPress editing
nl: Geavanceerde blokken voor moderne WordPress bewerking

en: Create members-only content areas. Control access by user roles, logged-in status, or custom rules.
nl: Maak gebieden met alleen inhoud voor leden. Controleer de toegang op gebruikersrollen, ingelogde status of aangepaste regels.

en: Content restriction
nl: Beperking inhoud

en: Create unique sidebar layouts for different sections. Show relevant content based on user context.
nl: Maak unieke zijbalk lay-outs voor verschillende secties. Toon relevante inhoud op basis van de context van de gebruiker.

en: Custom Sidebars
nl: Aangepaste zijbalken

en: Access premium Adobe fonts directly in your theme. Add professional typography to any element.
nl: Toegang tot eersteklas Adobe lettertypen direct in je thema. Voeg professionele typografie toe aan elk element.

en: Typekit Fonts
nl: Lettertypen Typekit

en: Enhanced course layouts, student dashboards, and learning features for your online education platform.
nl: Verbeterde cursus lay-outs, studentendashboards en leerfuncties voor je online onderwijsplatform.

en: Create conditional headers, footers, and content blocks. Perfect for custom landing pages and marketing campaigns.
nl: Maak voorwaardelijke headers, footers en blokken met inhoud. Perfect voor aangepaste landingspagina's en marketingcampagnes.

en: Rebrand Neve as your own. Change theme name, author, and links to match your agency identity.
nl: Verander Neve in je huisstijl. Verander de themanaam, auteur en links zodat ze overeenkomen met de identiteit van je agentschap.

en: Advanced Gutenberg blocks designed specifically for Neve. Build faster with pre-styled patterns.
nl: Geavanceerde Gutenberg blokken speciaal ontworpen voor Neve. Bouw sneller met voorgestileerde patronen.

en: Optimize core vitals, enable lazy loading, and minify resources for lightning-fast load times.
nl: Optimaliseer core vitals, schakel lazy-loading in en miniseer gegevensbronnen voor bliksemsnelle laadtijden.

en: Performance
nl: Prestatie

en: Add a customizable scroll-to-top button that appears exactly when needed. Style it to match your brand.
nl: Voeg een aanpasbare scroll-to-top knop toe die precies verschijnt wanneer dat nodig is. Geef hem de stijl die bij je merk past.

en: Extend Neve's powerful features to custom post types. Create unique layouts for portfolios, testimonials, and more.
nl: Breid de krachtige functies van Neve uit naar extra berichttypes. Maak unieke lay-outs voor portfolio's, aanbevelingen en meer.

en: Post types enhancements
nl: Verbeteringen bericht typen

en: Advanced layouts, reading time estimates, and social sharing to keep readers engaged longer.
nl: Geavanceerde lay-outs, schattingen van de leestijd en sociaal delen om lezers langer betrokken te houden.

en: Enhance your Easy Digital Downloads store with additional customization settings.
nl: Verbeter je Easy Digital Downloads winkel met extra customizer instellingen.

en: Easy Digital Downloads Booster
nl: Eenvoudige digitale downloads booster

en: Boost conversion rates up to 15%
nl: Verhoog de conversie tot 15%

en: Transform your store with quick-view popups, wishlist features, and optimized checkout flow. Boost sales instantly.
nl: Transformeer je winkel met quick-view pop-ups, uitgelichte functies voor verlanglijsten en geoptimaliseerde afrekenen flow. Verhoog de verkoop onmiddellijk.

en: Create unique sticky & transparent headers that adapt to scroll. Perfect for modern, immersive websites.
nl: Maak unieke sticky & transparante headers die zich aanpassen aan scrollen. Perfect voor moderne, meeslepende sites.

en: Remove Neve branding and rebrand it as your own for client websites.
nl: Neve branding verwijderen en rebranden als je eigen voor klant sites.

en: Get fast and reliable assistance directly from our expert team.
nl: Verkrijg snelle en betrouwbare hulp direct van ons deskundige team.

en: Priority Support
nl: Prioriteit ondersteuning

en: Professional Features
nl: Professionele functies

en: Custom thank you pages & announcement bars.
nl: Aangepast bedankt pagina's & aankondigingsbalken.

en: Sales Features
nl: Uitgelichte functies

en: Product comparison, advance product review & variation swatches.
nl: Productvergelijking, geavanceerde productbeoordeling & variatiestalen.

en: Shopping Enhancement
nl: Winkelen verbeteren

en: Quick view popup, features video & wishlist functionality.
nl: Snelle weergave pop-up, functies voor video & verlanglijsten.

en: Product Experience
nl: Product ervaring

en: Store Features
nl: Functies van de winkel

en: Seamlessly integrate with WPML, Weglot, and Polylang for enhanced multilingual capabilities.
nl: Integreer naadloos met WPML, Weglot en Polylang voor verbeterde meertalige rechten.

en: Multilingual Support
nl: Meertalige ondersteuning

en: Restrict content access by user, role, or password—ideal for membership sites.
nl: Beperk de toegang tot inhoud per gebruiker, rol of wachtwoord - Ideaal voor sites met leden.

en: Content Restriction
nl: Inhoudsbeperking

en: Access a growing library of beautiful, ready-to-use templates for every niche and industry.
nl: Krijg toegang tot een groeiende bibliotheek met prachtige, kant-en-klare templates voor elke niche en branche.

en: Multiple layouts, reading time estimates, social sharing & related posts.
nl: Meerdere lay-outs, ramingen van de leestijd, berichten met betrekking tot sociaal delen & .

en: Advanced Blog Features
nl: Geavanceerde functies voor blogs

en: Content & Blog Features
nl: Inhoud & blog functies

en: Advanced Gutenberg blocks with animations & visibility controls.
nl: Geavanceerde Gutenberg blokken met animaties & zichtbaarheidsregelaars.

en: Add engaging elements, protect content, and create dynamic layouts with our advanced toolkit.
nl: Voeg aantrekkelijke elementen toe, bescherm inhoud en maak dynamische lay-outs met onze geavanceerde toolkit.

en: Elementor Add-ons
nl: Elementor add-ons

en: Page Builder Features
nl: Functies van de bouwer van pagina's

en: Add custom blocks or content using hooks for headers, footers, 404 pages, and more.
nl: Voeg aangepaste blokken of inhoud toe met behulp van hooks voor headers, footers, 404 pagina's en meer.

en: Social icons, payment icons, divider, footer copyright editor and 15+ header components.
nl: Sociale iconen, betaaliconen, scheidingsteken, footer copyright editor en 15+ header componenten.

en: Design Components
nl: Ontwerpcomponenten

en: Full header settings control with sticky/transparent header, page-specific settings & mobile layouts.
nl: Volledige controle over header instellingen met sticky/transparante header, pagina-specifieke instellingen & mobiele lay-outs.

en: Advanced Header Features
nl: Geavanceerde functies voor headers

en: Website Essentials
nl: Essentiële sites

en: Widget areas & layout
nl: Widget gebieden & lay-out

en: Post display & formatting
nl: Bericht weergave & formatting

en: Navigation & branding setup
nl: Navigatie & branding instelling

en: Content structure & spacing
nl: Inhoud structuur & spacing

en: Typography & text styles
nl: Typografie & tekststijlen

en: Brand colors & site palette
nl: Merkkleuren & site palet

en: Recommended size: 200x50px
nl: Aanbevolen grootte: 200x50px

en: Dots
nl: Stippen

en: Button Item
nl: Item met knop

en: Collapsed
nl: Samengevouwen

en: Spaced
nl: Uitgespatieerd

en: Centered
nl: Gecentreerd

en: Inverted
nl: Omgekeerd

en: Classic
nl: Klassiek

en: Payment icons
nl: Iconen voor betalingen

note: translators: %1$s: opening anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: The Neve theme free version doesn't support copyright edits. Pro unlocks this and more—%1$sexplore%2$s it when you're ready!
nl: De gratis versie van het Neve thema biedt geen ondersteuning voor het bewerken van copyright. Pro ontgrendelt dit en nog veel meer-%1$s ontdek%2$s het als je er klaar voor bent!

en: Current Single Content
nl: Huidige afzonderlijke inhoud

note: translators: Module name for the upsell.
en: Unlock %s with the Pro version.
nl: Ontgrendel %s met de Pro versie.

en: Custom Value
nl: Aangepaste waarde

en: Customize the default vertical spacing <ctaButton>here</ctaButton>.
nl: Pas <ctaButton>hier</ctaButton> de standaard verticale afstand aan.

en: Custom
nl: Aangepast

en: Content Vertical Spacing
nl: Inhoud verticale afstand

en: Hide Hooks
nl: Verberg hooks

en: Show Hooks
nl: Toon hooks

en: Font presets
nl: Lettertype voorinstellingen

en: Choose Font family presets for your Headings and Text.
nl: Kies lettertypefamilies voor je kopteksten en tekst.

en: Custom Colors
nl: Aangepaste kleuren

en: Front Page
nl: Voorpagina

en: Open Submenu
nl: Open submenu

en: Settings
nl: Instellingen

note: translators: s - Discount Code
en: From 3.3.0 we decided to remove the copyright component from the free version. You can continue using it if you rollback to 3.2.x or you can upgrade to pro, using a one time 50%% discount: %s
nl: Vanaf 3.3.0 hebben we besloten om de copyright component uit de gratis versie te verwijderen. Je kunt het blijven gebruiken als je terugdraait naar 3.2.x of je kan upgraden naar pro, met een eenmalige 50%% korting: %s

en: Hide on mobile
nl: Verberg op mobiel

en: Current Page Title
nl: Titel van de huidige pagina

en: Custom SVG
nl: Aangepaste SVG

en: Sticky Post
nl: Sticky bericht

en: Latest Post
nl: Nieuwste bericht

en: Enable featured post section
nl: Activeer uitgelichte berichten sectie

en: Featured Post
nl: Uitgelicht bericht

en: Neve Theme controls base style settings of Easy Digital Downloads. Additional settings from other extensions might appear below.
nl: Neve thema regelt de basis stijl instellingen van Easy Digital Downloads. Aanvullende instellingen van andere extensies kunnen hieronder verschijnen.

en: Controlled by Neve
nl: Beheerd door Neve

en: EDD Cart
nl: EDD winkelwagen

en: Easy Digital Downloads Cart
nl: Easy Digital Downloads winkelwagen

en: Learn more
nl: Leer meer

en: Use one logo for both modes
nl: Gebruik één logo voor beide modi

en: Get Neve Pro
nl: Nu Neve Pro kopen

en: Neve PRO Features
nl: Neve PRO functies

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Standard
nl: Standaard

en: Checkout Style
nl: Checkout stijl

en: Upgrade to the Pro version and get instant access to all Premium Starter Sites — including Expert Sites — and much more.
nl: Upgrade naar de Pro versie en krijg direct toegang tot alle premium beginner sites - inclusief expert sites - en nog veel meer.

en: Upgrade to Neve Pro and unlock all components, including Wish List, Breadcrumbs, Custom Layouts and many more.
nl: Upgrade naar Neve Pro en ontgrendel alle onderdelen, waaronder wensenlijst, kruimelpaden, aangepaste lay-outs en nog veel meer.

en: Social Icons
nl: Sociale pictogrammen

en: Global Header Settings
nl: Globale header instellingen

en: Page
nl: Pagina

note: translators: Theme Name
en: API for %s is reachable on your site.
nl: API voor %s is bereikbaar op je site.

en: Can not connect to API
nl: Kan geen verbinding maken met API

note: translators: Theme Name
en: API for %s is reachable.
nl: API voor %s is bereikbaar.

en: Customizer Custom CSS
nl: Customizer aangepaste CSS

en: Child theme files
nl: Subthema bestanden

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: API connectivity
nl: API connectiviteit

en: Switch Skin
nl: Wissel skin

en: Switching skin
nl: Skin wisselen

en: Legacy Skin
nl: Verouderde skin

en: Migrate Builders Data
nl: Migreer bouwer gegevens

en: Some manual adjustments may be required.
nl: Sommige handmatige aanpassingen kunnen vereist zijn.

en: We've created a new Header/Footer Builder experience! You can always roll back to the old builder from right here.
nl: We hebben een nieuwe header/footer bouwer ervaring gemaakt! Je kunt altijd terugkeren naar de oude bouwer van hieruit.

en: Roll Back
nl: Terugdraaien

en: Reload
nl: Herladen

en: Want to roll back to the old builder?
nl: Wil je terug naar de oude bouwer?

en: You must save the current customizer values before running the migration.
nl: Je moet de huidige aanpassingswaarden opslaan voor je de migratie uitvoert.

en: Removing old data
nl: Verwijderen van oude gegevens

en: Rolling back builder
nl: Draai bouwer terug

en: Migrating builder data
nl: Bouwer gegevens migreren

en: Search products&hellip;
nl: Zoek producten&hellip;

en: Change archive font size
nl: Verander de lettertype grootte van het archief

en: Change H1 font size
nl: Verander de lettertype grootte van H1

en: Change headings font
nl: Lettertype van koptekst wijzigen

en: Change main font
nl: Verander het hoofd lettertype

en: Button text
nl: Knoptekst

en: Button style
nl: Knopstijl

en: The following magic tags are available for this field: {title} and {comments_number}. Leave this field empty for default behavior.
nl: Voor dit veld zijn de volgende magische tags beschikbaar: {title} en {comments_number}. Laat dit veld leeg voor standaard gedrag.

en: Section title
nl: Sectietitel

en: Spacing between elements
nl: Afstand tussen elementen

en: Full width
nl: Volledige breedte

en: Cover container
nl: Omslagafbeelding container

en: Luminosity
nl: Lichtgevendheid

en: Exclusion
nl: Uitsluiting

en: Difference
nl: Verschil

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Color Dodge
nl: Kleur Dodge

en: Lighten
nl: Lichter maken

en: Darken
nl: Donkerder maken

en: Screen
nl: Scherm

en: Multiply
nl: Vermenigvuldigen

en: Blend mode
nl: Mengmodus

en: Hide featured image
nl: Verberg uitgelichte afbeelding

en: Overlay opacity
nl: Overlay opaciteit

en: Overlay color
nl: Overlay kleur

en: Display meta before title
nl: Toon meta vóór titel

en: Title Position
nl: Titelpositie

en: Cover padding
nl: Padding omslagafbeelding

en: Cover height
nl: Hoogte omslagafbeelding

en: Cover
nl: Omslagafbeelding

en: Submit Form Section
nl: Formulier verzenden sectie

en: Comments Section
nl: Reacties sectie

en: Page Elements
nl: Pagina elementen

en: Header Layout
nl: Header lay-out

en: Avatar Size
nl: Avatar grootte

en: For special characters make sure to use Unicode. For example > can be displayed using \003E.
nl: Voor speciale tekens moet je Unicode gebruiken. Bijvoorbeeld > kan worden weergegeven met \003E.

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Customize the general design of the form elements across the site.
nl: Pas de algemene vormgeving van de vormelementen over de hele site aan.

en: Secondary Button
nl: Secundaire knop

en: Primary Button
nl: Primaire knop

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Section padding
nl: Sectie padding

en: Boxed layout
nl: Ingekaderde lay-out

note: translators: %1$s - &rarr; symbol %2$s - &rarr; symbol %3$s - &rarr; symbol
en: Appearance %1$s Customize %2$s Footer %3$s
nl: Weergave %1$s Aanpassen %2$s Footer %3$s

note: translators: %s: Link to Learn More page.
en: Adjust default color scheme based on the user device preferences. %1$sLearn More%2$s.
nl: Pas het standaard kleurenschema aan op basis van de voorkeuren van de gebruiker. %1$sMeer informatie%2$s.

en: Automatically adjust color scheme
nl: Pas automatisch het kleurenschema aan

en: Leave blank for no label ...
nl: Laat leeg voor geen label...

en: Select icon
nl: Selecteer pictogram

en: Dark Palette
nl: Donker palet

note: translators: %s: Link to Edit global color customizer.
en: The base palette is used for light mode. %1$sEdit color palettes%2$s.
nl: Het basis palet wordt gebruikt voor de licht modus. %1$sKleurenpaletten bewerken%2$s.

en: Light Palette
nl: Licht palet

en: Palette Switch
nl: Palet wisselen

en: Mobile Sidebar
nl: Mobiele zijbalk

en: Footer Main
nl: Footer hoofd

en: Columns Layout
nl: Kolommen lay-out

en: Number of Columns
nl: Aantal kolommen

note: translators: %s - Theme name
en: In order to be able to import any starter sites for %1$s you would need to have the %2$s plugin updated to the latest version.
nl: Om starterssites te kunnen importeren voor %1$s zou je de %2$s plugin moeten laten updaten naar de nieuwste versie.

note: translators: 1 - Theme name, 2 - Cloud Templates & Patterns Collection
en: In order to be able to import any starter sites for %1$s you would need to have the %2$s plugin active.
nl: Om starterssites te kunnen importeren voor %1$s zou je de plugin %2$s actief moeten hebben.

en: (opens in a new tab)
nl: (opent in een nieuwe tab)

en: Use last updated date instead of the published one
nl: Gebruik de laatst geüpdatete datum in plaats van de gepubliceerde datum

note: translators: %s: commands to run the theme
en: You appear to be running the Neve theme from source code. Please finish installation by running %s.
nl: Je lijkt het Neve thema uit de broncode te draaien. Rond de installatie af door %s uit te voeren.

en: Out of stock
nl: Niet op voorraad

[ctx: Theme starter content]
en: Project Details
nl: Project details

en: Theme
nl: Thema

en: Customize the default button styles
nl: Pas de standaard knopstijlen aan

en: Button Style
nl: Knopstijl

en: Form Labels
nl: Formulierlabels

en: Input Text
nl: Invoertekst

en: Border Color
nl: Randkleur

en: Field Background Color
nl: Veld achtergrondkleur

en: Field Padding
nl: Veldpadding

en: Form Fields
nl: Formuliervelden

[ctx: Theme starter content]
en: About
nl: Over

en: Learn more about fallback fonts
nl: Leer meer over fallback lettertypen

en: Fallback Font
nl: Fallback lettertype

en: How the color system works
nl: Hoe het kleursysteem werkt

en: Global Colors
nl: Globale kleuren

en: Extra Color 2
nl: Extra kleur 2

en: Extra Color 1
nl: Extra kleur 1

en: Text Dark Background
nl: Tekst donkere achtergrond

en: Dark Background
nl: Donkere achtergrond

en: Light Background
nl: Lichte achtergrond

en: Site Background
nl: Site achtergrond

en: Secondary Accent
nl: Secundair accent

en: Primary Accent
nl: Primair accent

note: translators: name of the color pallet.
en: Base
nl: Basis

en: Extend your header with more components and settings, build sticky/transparent headers or display them conditionally.
nl: Breid je header uit met meer componenten en instellingen, bouw sticky/transparante headers of geef ze voorwaardelijk weer.

note: translators: %s is the header name
en: Click on any empty space to add components, or existing components to adjust settings.
nl: Klik op een lege ruimte om componenten toe te voegen, of bestaande componenten om instellingen aan te passen.

note: translators: %s is the type of builder
en: %s Builder:
nl: %s Bouwer:

en: Build your own header or choose from preset options.
nl: Bouw je eigen header of kies uit vooraf ingestelde opties.

note: translators: %s: Author's display name.
en: Posts by %s
nl: Berichten van %s

en: Columns
nl: Kolommen

en: Grid
nl: Raster

en: List
nl: Lijst

en: Button Text
nl: Knoptekst

en: Two columns with image and text
nl: Twee kolommen met afbeelding en tekst

en: Two columns with text
nl: Twee kolommen met tekst

en: Light header with left-aligned content
nl: Lichte header met links uitgelijnde inhoud

en: Gallery with title and button
nl: Galerij met titel en knop

en: Testimonial columns
nl: Kolommen met aanbevelingen

en: Two columns with centered content
nl: Twee kolommen met gecentreerde inhoud

en: Three columns with images and text
nl: Drie kolommen met afbeeldingen en tekst

en: Three columns with images, content and buttons
nl: Drie kolommen met afbeeldingen, inhoud en knoppen

en: Dark header with centered content
nl: Donkere header met gecentreerde inhoud

en: Gallery grid with buttons
nl: Galerij raster met knoppen

en: Four columns with team members
nl: Vier kolommen met teamleden

en: Title Alignment
nl: Titel uitlijning

en: Page Title
nl: Pagina titel

en: Page Layout
nl: Pagina lay-out

en: Expand first level of dropdowns when menu is in mobile menu content.
nl: Vouw het eerste niveau van dropdowns uit wanneer het menu zich in de inhoud van het mobiele menu bevindt.

en: Mobile Menu Options
nl: Mobiele menu opties

en: Show Mobile Menu
nl: Toon mobiel menu

en: Items Min Height (px)
nl: Min. Hoogte items (px)

en: Sidebar Width
nl: Breedte zijbalk

en: Slide Down
nl: Slide naar beneden

en: Full Canvas
nl: Volledig canvas

en: Pull from Right
nl: Trek van rechts

en: Pull from Left
nl: Trek van links

en: Slide from Right
nl: Slide van rechts

en: or
nl: of

note: translators: %1$s - Keyboard shortcut.   %2&s - svg icon
en: Click the %1$s icon in the top bar or use the keyboard shortcut ( %2$s ) to customise the layout settings for this page
nl: Klik op het pictogram %1$s in de bovenste balk of gebruik de sneltoets (%2$s) om de lay-outinstellingen voor deze pagina aan te passen

en: Page Settings are now accessible from the top bar
nl: Pagina instellingen zijn nu toegankelijk via de bovenbalk

en: Comments meta
nl: Reacties meta

en: Category meta
nl: Categorie meta

en: Date meta
nl: Datum meta

en: Author meta
nl: Auteur meta

en: Current Post Meta
nl: Huidige bericht meta

en: Free
nl: Gratis

en: All items are already selected.
nl: Alle items zijn al geselecteerd.

en: Add items by clicking the ones below.
nl: Voeg items toe door hieronder te klikken.

en: Add item
nl: Item toevoegen

en: Vertical Alignment
nl: Verticale uitlijning

en: Middle
nl: Midden

en: Comments reply title
nl: Reacties beantwoorden titel

en: Post meta
nl: Bericht meta

en: Post excerpt
nl: Bericht samenvatting

en: Post title
nl: Titel plaatsen

en: An error occurred. Please reload the page and try again.
nl: Er is een fout opgetreden. Laad de pagina opnieuw en probeer het opnieuw.

en: Height
nl: Hoogte

en: Search Field
nl: Zoekveld

en: Icon
nl: Icoon

en: Float Above Header
nl: Zweven boven header

en: Minimal
nl: Minimaal

en: Open Behaviour
nl: Open gedrag

en: Dismiss
nl: Negeren

en: Something went wrong. Please reload the page and try again.
nl: Er is iets misgegaan. Laad de pagina opnieuw en probeer het opnieuw.

en: Starter Sites
nl: Starter sites

en: Learn More
nl: Lees verder

note: translators: 1 - Theme Name (Neve), 2 - Plugin Name (Neve Pro)
en: We recommend that both %1$s and %2$s are updated to the latest version to ensure optimal intercompatibility.
nl: We raden aan om zowel%1$s als%2$s te updaten naar de laatste versie om een ​​optimale compatibiliteit te verzekeren.

note: translators: s - Pro plugin name (Neve Pro)
en: New plugin update for %1$s! Please update to %2$s.
nl: Nieuwe plugin update voor%1$s! Update naar%2$s.

en: Update Now
nl: Nu updaten

note: translators: s - theme name (Neve).
en: New theme update for %1$s! Please update to %2$s.
nl: Nieuwe thema update voor %1$s! Update naar %2$s.

note: translators: store name (Themeisle)
en: Enter your license from %1$s purchase history in order to get plugin updates
nl: Voer je licentie uit %1$s aankoop geschiedenis in om plugin updates te verkrijgen

note: translators: %s - "Neve Pro Addon"
en: Please update %s to the latest version and then refresh this page to have access to the options.
nl: Update %s naar de laatste versie en vernieuw deze pagina om toegang te krijgen tot de opties.

note: translators: %s - "Neve Pro Addon"
en: %s license
nl: %s licentie

note: translators: %s - Theme name
en: %s Options
nl: %s opties

en: Border Width
nl: Randbreedte

en: Border Radius
nl: Randradius

en: Container width
nl: Containerbreedte

en: Logo max width
nl: Max. breedte logo

en: Row height
nl: Rijhoogte

en: Currency Symbol
nl: Valutasymbool

en: Currency Name
nl: Valutanaam

en: Total
nl: Totaal

en: Total + Currency Symbol
nl: Totaal + valutasymbool

en: Disable Homepage Link
nl: Link naar homepage uitschakelen

en: User Email
nl: Gebruiker e-mail

en: Display Name
nl: Weergave naam

en: User Nice Name
nl: Schermnaam

en: Current User
nl: Huidige gebruiker

en: Items Spacing (px)
nl: Artikel spatiëring (px)

en: Hover Skin Mode
nl: Hoveren skin modus

en: Justify
nl: Uitvullen

en: Header Presets
nl: Header voorinstellingen

en: Pages:
nl: Pagina's:

en: edit
nl: bewerken

note: translators: %s is edit page link
en: Note: It seems that the shop page has an individual sidebar layout already set. To be able to control the layout from here, %s your page and set the sidebar to "Inherit".
nl: Opmerking: het lijkt erop dat de winkelpagina al een afzonderlijke zijbalk lay-out heeft. Om vanaf hier de lay-out te kunnen besturen, %s je pagina en zet de zijbalk op "Erven".

note: translators: %s is the header name
en: You are customizing the %s Header
nl: Je bent de %s header aan het aanpassen

en: Checkout URL
nl: Uitcheck URL

en: Cart URL
nl: Winkelwagen URL

en: Product Title
nl: Producttitel

en: Product Price
nl: Productprijs

en: Current Year
nl: Huidig jaartal

en: Site Tagline
nl: Site slogan

en: Site Title
nl: Sitetitel

en: Global
nl: Globaal

en: Author URL
nl: Auteur URL

en: Author Name
nl: Auteur naam

en: Author Bio
nl: Auteur bio

en: Archive URL
nl: Archief URL

en: Archive Title
nl: Archief titel

en: Archive Description
nl: Archief beschrijving

en: Archive
nl: Archief

en: Current Single URL
nl: Huidige enkel URL

en: Current Single Excerpt
nl: Huidig enkele samenvatting

en: Current Single Title
nl: Huidige enkel titel

en: Single
nl: Enkele

en: Inherit
nl: overnemen

en: Display
nl: Weergave

en: Icon Size
nl: Icoon grootte

en: Text and Border
nl: Tekst en rand

en: Background
nl: Achtergrond

en: Normal
nl: Normaal

en: Button Appearance
nl: Knop weergave

en: Appearance
nl: Weergave

en: Menu label
nl: Menulabel

en: Arbitrary HTML code. It supports also shortcodes.
nl: Willekeurige HTML code. Het ondersteunt ook shortcodes.

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Hide
nl: Verbergen

en: Show
nl: Tonen

en: Mobile menu content
nl: Mobiel menu inhoud

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Search Components
nl: Zoek onderdelen

en: Display your company logo here or simply use words to describe your business.
nl: Geef hier je bedrijfslogo weer of gebruik gewoon woorden om je bedrijf te beschrijven.

en: Center
nl: Centreer

en: Change Footer Color
nl: Footer kleur veranderen

en: Change Copyright
nl: Copyright veranderen

en: Change Menu
nl: Menu veranderen

en: Change Header Color
nl: Header kleur veranderen

en: Change Logo
nl: Logo veranderen

note: translators: 1: builder, 2: builder symbol
en: Welcome to the %1$s builder! Click the %2$s button to add a new component or follow the Quick Links.
nl: Welkom bij de %1$s bouwer! Klik op de %2$s knop om een ​​nieuw onderdeel toe te voegen of volg de snelkoppelingen.

en: Oops! Something went wrong.
nl: Er is iets fout gegaan.

en: Oops! It looks like you&#8217;re offline.
nl: Het lijkt er op dat je offline bent.

en: Row Background
nl: Rij achtergrond

note: translators: %s link to documentation
en: Design your %1$s by dragging, dropping and resizing all the elements in real-time. %2$s.
nl: Ontwerp je %1$s door alle elementen in realtime te slepen, neer te zetten en de grootte ervan te wijzigen. %2$s.

en: by
nl: door

en: Show Author Avatar
nl: Toon auteur avatar

note: translators: Module name for the upsell.
en: Scroll To Top
nl: Terug naar boven

en: Leverage the true flexibility of Elementor with powerful addons and templates that you can import with just one click.
nl: Maak gebruik van de ware flexibiliteit van Elementor met krachtige add-ons en templates die je met slechts één klik kunt importeren.

en: Easily create custom headers and footers as well as adding your own custom code or content in any of the hooks locations.
nl: Maak eenvoudig aangepaste headers en footers en voeg je eigen aangepaste code of inhoud toe op een van de locaties van de hooks.

en: White Label module
nl: Witte label modus

en: Custom Layouts
nl: Aangepaste lay-outs

en: Header Booster
nl: Header booster

en: Hover Color
nl: Hoveren kleur

en: Color
nl: Kleur

en: Cover text color
nl: Hoveren tekst kleur

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Secondary
nl: Secundaire

en: Primary
nl: Primair

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Style
nl: Stijl

en: Select Menu
nl: Menu selecteren

en: Left
nl: Links

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Right
nl: Rechts

en: Top
nl: Bovenkant

en: Slide from Left
nl: Schuif vanaf links

en: All
nl: Alle

en: Title
nl: Titel

en: Exclusive Products
nl: Exclusieve producten

en: Catalog Sidebar
nl: Catalogus zijbalk

en: Footer Bottom
nl: Footer onderaan

en: Footer Top
nl: Footer bovenaan

en: Header Bottom
nl: Header onderkant

en: Header Main
nl: Header hoofd

en: Header Top
nl: Header bovenkant

note: translators: %s - customizer link
en: Replace this widget content by going to %s and add widgets into this widget area.
nl: Vervang deze widget inhoud door %s en voeg widgets toe aan dit widget gebied.

en: Last Menu Item
nl: Laatste menu-item

en: Active Item Color
nl: Actief item kleur

en: Search Icon
nl: Zoek pictogram

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Search for...
nl: Zoek naar...

en: Search Form
nl: Zoek formulier

en: Items Hover Color
nl: Hoveren kleur

en: Items Color
nl: Items kleur

en: Secondary Menu
nl: Secundair menu

en: Cart Icon
nl: Winkelwagen pictogram

en: Button
nl: Knop

en: Show Site Tagline
nl: Site slogan tonen

en: Show Site Title
nl: Sitetitel tonen

en: Logo & Site Identity
nl: Logo & site identiteit

en: Menu Icon
nl: Menu pictogram

en: Dark Mode
nl: Donkere modus

en: next
nl: volgende

en: previous
nl: vorige

en: Post navigation
nl: Bericht navigatie

note: translators: %s - post type
en: %s Settings
nl: %s instellingen

note: translators: %s: number of comments
en: %s Comment | %s Comments
nl[0]: %s reactie
nl[1]: %s reacties

en: upgrading PHP to the latest version
nl: upgrade PHP naar de laatste versie

en: Get the PRO version!
nl: Verkrijg de PRO versie!

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl: Het lijkt erop dat we niet kunnen vinden waar je naar zoekt. Misschien kun je er naar zoeken.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nl: Er kwam niets overeen met je zoektermen. Probeer het nog eens met wat andere keywords.

en: Get started here
nl: Begin hier

note: translators: %s is Link to new post
en: Ready to publish your first post? %s.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? %s.

en: Read More
nl: Lees verder

[ctx: comments title]
note: translators: number of comments
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: %1$s gedachte over &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s gedachten over &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comment awaiting moderation.
nl: Reactie in afwachting van moderatie.

en: Reply
nl: Antwoord

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
nl: %1$s bij %2$s

en: Edit
nl: Bewerk

en: Next
nl: Volgende

en: Previous
nl: Voorgaand

en: Comments Navigation
nl: Reacties navigatie

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

note: translators: search result
en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

en: Navigation Menu
nl: Navigatie Menu

en: Close
nl: Sluiten

en: Font Size
nl: Lettertype grootte

en: Headings
nl: Kopteksten

en: General
nl: Algemeen

en: Typography
nl: Typografie

en: Elements Order
nl: Elementen volgorde

en: Content Width (%)
nl: Inhoudsbreedte (%)

en: Sidebar Layout
nl: Zijbalk lay-out

en: Single Product
nl: Eén product

en: Shop / Archive
nl: Winkel/archief

en: Single Post
nl: Enkel bericht

en: Enable Advanced Options
nl: Schakel geavanceerde opties in

en: Sitewide Content Width (%)
nl: Breedte van inhoud over gehele site (%)

en: Sitewide Sidebar Layout
nl: Algemene zijbalk lay-out

en: Search
nl: Zoeken

en: Section Content
nl: Sectie Inhoud

note: translators: %1$s is Theme Name ( Neve ), %2$s is WordPress
en: %1$s | Powered by %2$s
nl: %1$s | Mogelijk gemaakt door %2$s

en: Text
nl: Tekst

en: None
nl: Geen

en: Content
nl: Inhoud

en: Single Product Container Style
nl: Container stijl voor enkelvoudig product

en: Shop / Archive Container Style
nl: Container stijl voor winkel/archief

en: Single Post Container Style
nl: Enkel bericht container stijl

en: Blog / Archive Container Style
nl: Blog / Archief container stijl

en: Default Container Style
nl: Standaard container stijl

en: Meta Order
nl: Meta volgorde

en: Comments
nl: Reacties

en: Date
nl: Datum

en: Category
nl: Categorie

en: Author
nl: Auteur

en: Post Content Order
nl: Bericht inhoud volgorde

en: Excerpt
nl: Samenvatting

en: Title & Meta
nl: Titel en meta

en: Excerpt Length
nl: Lengte samenvatting

en: Enable Masonry
nl: Schakel masonry lay-out in

en: Layout
nl: Lay-out

en: Blog / Archive
nl: Blog / Archief

en: Colors & Background
nl: Kleuren en achtergrond

note: translators: %s is the header name
en: Default
nl: Standaard

en: Footer Four
nl: Footer vier

en: Footer Three
nl: Footer drie

en: Footer Two
nl: Footer twee

en: Footer One
nl: Footer één

en: Shop Sidebar
nl: Winkelzijbalk

en: Text Color
nl: Tekst kleur

note: translators: %s - Theme name
en: With %s, you can choose from multiple unique demos, specially designed for you, that can be installed with a single click. You just need to choose your favorite, and we will take care of everything else.
nl: Met %s kun je kiezen uit meerdere unieke demo's, speciaal voor je ontworpen, die met een enkele klik kunnen worden geïnstalleerd. Je hoeft alleen maar je favoriet te kiezen en wij zorgen voor al het andere.

en: Footer Menu
nl: Footer menu

en: Primary Menu
nl: Primair menu

en: Content / Sidebar
nl: Inhoud / zijbalk

en: Footer Options
nl: Footer opties

en: Blog Layouts
nl: Blog lay-outs

en: Header Options
nl: Header opties

en: Layout Options
nl: Lay-out opties

en: Customize Fonts
nl: Aanpassen lettertypes

en: Set Colors
nl: Kleuren instellen

en: Upload Logo
nl: Upload logo

en: Read full documentation
nl: Lees de volledige documentatie

note: translators: %s - Theme name
en: Need more details? Please check our full documentation for detailed information on how to use %s.
nl: Meer details nodig? Raadpleeg onze volledige documentatie voor gedetailleerde informatie over het gebruik van %s.

note: translators: %s - Theme name
en: We want to make sure you have the best experience using %1$s, and that is why we have gathered all the necessary information here for you. We hope you will enjoy using %1$s as much as we enjoy creating great products.
nl: We willen ervoor zorgen dat je de beste ervaring hebt met het gebruik van %1$s, en daarom hebben we hier alle benodigde informatie voor je verzameld. We hopen dat je het gebruik van %1$s net zo leuk zult vinden als wij het leuk vinden om geweldige producten te maken.

en: Documentation
nl: Documentatie

note: translators: %s - Theme name
en: %s now comes with a sites library with various designs to pick from. Visit our collection of demos that are constantly being added.
nl: %s bevat nu een sites bibliotheek met verschillende ontwerpen om uit te kiezen. Bezoek onze verzameling met demo's, die constant worden toegevoegd.

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: No Sidebar
nl: Geen zijbalk

en: Right Sidebar
nl: Zijbalk rechts

en: Left Sidebar
nl: Zijbalk links

en: Full Width
nl: Volledige breedte

en: Contained
nl: Ingesloten

en: Customizer Setting
nl: Customizer instelling

en: Disable Footer
nl: Footer uitschakelen

en: Disable Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding uitschakelen

en: Disable Title
nl: Titel uitschakelen

en: Disable Header
nl: Header uitschakelen

en: Components
nl: Componenten

en: Enable Individual Content Width
nl: Schakel individuele inhoudsbreedte in

en: Content Width
nl: Inhoud breedte

en: Skip to content
nl: Ga naar de inhoud

note: translators: %s message to upgrade PHP to the latest version
en: Hey, we've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported. Make sure your site is fast and secure, by %1$s. Neve's minimal requirement is PHP%2$s.
nl: We hebben gemerkt dat je een verouderde versie van PHP gebruikt die niet langer wordt ondersteund. Zorg ervoor dat je site snel en veilig is, uiterlijk op %1$s. De minimale vereiste van Neve is PHP %2$s.
